Exercise No. 4A

NOTE: Answers to all questions are given at the end of this exercise.

Question No. 1:

During a sale, one kilogram of fish was sold for $4.95. estimate how many kilograms of fish you could buy with $20.

 NOTE: Answers to all questions are given at the end of this exercise.

 

Question No. 2:

Without doing an exact calculation, determine whether you can afford all the items below if you have only $30.

  • 1 two-kilogram bottle of con oil for $6.95.
  • 5 cans of peach at $1.02 per 100 g.
  • 300 g of beef at $1.02 per 100 g.
  • 24 packets of recombined milk at $2.85 for 6.

NOTE: Answers to all questions are given at the end of this exercise.

 

Question No. 3:

Below are the prices of three brands of soap. Determine which brand is the cheapest.

Brand      No. of bars     Net weight of each bar     Price

    A                    3                               100 g                         $1.30

    B                    6                               100 g                         $2.35

    C                    4                                125 g                         $2.85

NOTE: Answers to all questions are given at the end of this exercise.

 

Question No. 4:

Estimate each of the following mentally and choose the correct answer in each case:

NOTE: Answers to all questions are given at the end of this exercise.

 

Question No. 5:

Estimate each of the following and pick the closest answer in each case:

NOTE: Answers to all questions are given at the end of this exercise.


Answers

(from left to right)

4a-i 4a-ii 4a-iii 4a-iv

No Comments Yet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *